O herbacianych i kawowych rytuałach w filmach i życiu prywatnym aktorów

Podziel się z innymi!

Kawa i herbata stanowi nieodłączny element życia wielu osób. Niektórzy nie wyobrażają sobie poranka bez ulubionego cappuccino, czy stawiającej na nogi „małej czarnej”. Z kolei inni idąc na spotkanie z przyjaciółmi marzą o wygodnej kanapie, kubku gorącej herbaty i wielogodzinnych pogaduchach. Zastanawialiście się, jak ten motyw wykorzystywany jest w produkcjach wielkiego formatu? Sięgać pamięcią nie trzeba daleko, bo codzienne rytuały to niejednokrotnie kanwa opowieści lub charakterystyczny motyw – w słynnym serialu „Przyjaciele” to właśnie kawa była towarzyszką rozmów, żartów, a nawet stwarzała idealną aurę do dzielenia się swoimi problemami. Kultowe już sceny z filmu „Diabeł ubiera się u Prady”, gdzie Andy (Anne Hataway) biega co rano po kubek kawy dla swojej przełożonej Mirandy (Meryl Streep) są idealnym przykładem filozofii „bez kawy nie podchodź!”.

Kawowe rytuały aktorów

Czy filiżanka kawy lub kubek herbaty są tylko dodatkami do scen filmowych? Okazuje się, że nie! Wielu aktorów nie wyobraża sobie przerwy w nagrywaniu bez ulubionego napoju. Znaną wielbicielką kawy była Aundrey Hepburn – hollywoodzka gwiazda znana m.in. z filmu „Śniadanie u Tiffany’ego”. Podobno tak bardzo kochała ten napój, że reżyserzy sami często proponowali, aby jej postacie także były miłośnikami małej czarnej. Być może właśnie dlatego możemy cieszyć oko znaną sceną Hepburn oglądającą wystawę sklepową z croissantem i kubkiem kawy w ręku. A co z męską częścią gwiazd? Przyjaciele Colina Farrela przyznają, że gdy tylko ma przerwę na planie, wymyka się do kawiarenki, by w spokoju, w towarzystwie ulubionego naparu odprężyć się i odpocząć po wymagających scenach. Natomiast znany amerykański reżyser Quentin Tarantino uwielbia samodzielnie przygotowywaną kawę z odrobiną mleka.

Kawa – główny składnik komedii romantycznej

Motyw kawy znajdziemy w komedii „Jak romantycznie!”. Główna bohaterka, mimo wielkich planów stania się rozchwytywaną architekt, podaje kanapki i parzy, podobno całkiem dobrą, kawę. Przewrotna komedia zyskała wysokie noty, a sam film był pięciokrotnie nominowany. Jak się okazuje, kawa może być także doskonałym pretekstem do… poznania miłości życia! W filmie „Smak miłości” Zoe Walker przyjeżdża do Salento – miasteczka zwanego „stolicą kawowej krainy” – w Kolumbii. Jej zadaniem jest opracować nowy aromat kawy. Niespodziewanie poznaje atrakcyjnego mężczyznę – Diego Valdeza, właściciela farmy kawowej. Choć na początku nie pałali do siebie wielką sympatią, po wielu godzinach spędzonych przy zbiorze plonów, znajomość przerodziła się w głębsze uczucie…

Inspirujące filiżanki herbaty

Zaraz obok kawy, w wielu filmach pojawia się również wątek herbaty – od dramatów („Jak zostać królem”, „Gra tajemnic”) przez fantasy („Alicja w krainie czarów”), po komedie („Dzień świra”). Herbata w filmach nie wysuwała się na pierwszy plan, jednak była tak wyrazistym elementem, że np. po premierze „Alicji w krainie czarów” wiele marek starało się odwzorować charakterystyczne filiżanki, w których pito ten słynny napój.

Przeczytaj również o:

Jak klasyfikujemy herbaty?

Herbata to temat rzeka. Powstawały o niej książki, wiersze, wspominano ją w tekstach piosenek. Zazwyczaj nawet wielbiciele jej smaku znają jednak podstawowe zasady jej klasyfikacji. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej w tym temacie? Zapraszamy do artykułu.

Czy można pić kawę w ciąży?

Ciąża to niewątpliwie wyjątkowy czas. Również dlatego, że wymaga świadomego podejścia do wielu kwestii, które na co dzień wydają nam się błahe i oczywiste. Jedną z nich jest postawa wobec wszelkich używek. Alkohol, papierosy, napoje energetyczne – tu sprawa jest oczywista. Co innego kawa – to w końcu przyjemność, która bywa wręcz zbawienna dla zdrowia. No właśnie: czy w ciąży można pić kawę?

Jak poprawnie parzyć herbatę

Nic tak nie gasi pragnienia jak łyk dobrej herbaty. Przy czym słowo „dobrej” jest często kluczowe. I nie chodzi tylko o to, aby sięgać po susze czy kompozycje z najwyższej półki. Warto również wiedzieć jak właściwie parzyć herbatę aby wydobyć z niej głębię smaku i aromatu a często zachować pożądane właściwości.