Pyszne święta

Podziel się z innymi!

Już niedługo Boże Narodzenie, a wraz z nim jeden z nielicznych momentów w roku, gdy można w spokoju zasiąść przy stole z całą rodziną i delektować się wspólnie spędzanym czasem. W końcu w święta chodzi nie tylko o celebrowania tradycji, ale przede wszystkim o bliskość, radość i ciepło domowego ogniska. Kto z nas z ręką na sercu przyzna, że nie lubi tej chwili, gdy zakończy się już uroczysta kolacja wigilijna, eleganckie suknie i garnitury ustąpią miejsca wesołym, świątecznym sweterkom, a w dłoniach zagości filiżanka gorącej herbaty lub aromatycznej kawy? To przecież wtedy można pogrążyć się w miłej rozmowie, powspominać rodzinne anegdoty i podziwiać otrzymane niedawno prezenty świąteczne. Dla osób z różnych rejonów kraju lub też przybyłych na Boże Narodzenie z innych zakątków świata to również okazja do podzielenia się swoimi tradycjami świątecznymi.

Święta pod znakiem kawy i herbaty

Podczas takich rozmów, toczonych nieraz do późnej nocy, można dowiedzieć się, że w Ameryce Południowej nie ubiera się na święta choinki, ale kawowiec. W Skandynawii natomiast popularnym daniem świątecznym jest vatebröt, czyli chleb kawowy. Co więcej, na Grenlandii zamiast celebrowanej u nas kolacji wigilijnej, organizuje się Kaffemikker – uroczyste spotkanie przy kawie. Mieszkańcy tej wyspy zapraszają wówczas najbliższych przyjaciół i popijając aromatyczną „małą czarną” (nierzadko doprawioną alkoholem) składają sobie życzenia, a także obdarowują się prezentami. Takie świętowanie to bez wątpienia prawdziwa gratka dla kawoszy!
A jak idealne Boże Narodzenie może przebiegać według miłośników herbaty? Odpowiedzi na to pytanie z pewnością będą mogli udzielić członkowie rodziny, mieszkający na co dzień w Anglii lub… na Kaszubach. W tym pierwszym przypadku mowa o celebrowaniu aż dwunastu dni między Wigilią a Świętem Trzech Króli. Mieszkańcy Wysp Brytyjskich wierzą, że jeżeli przez ten okres będą codziennie jedli tradycyjny placek mięsny i popijali go pyszną herbatą Earl Grey, to przez cały rok będą cieszyli się olbrzymią pomyślnością. Na rodzimych Kaszubach wiele rodzin traktuje natomiast herbatę jako ważny element kolacji wigilijnej i podaje ją zawsze po regionalnej zupie owocowej oraz po smażonych ziemniakach ze śledziami.

Prezenty cenne, niekoniecznie drogie

Snując rozważania o świątecznych tradycjach nie sposób zapomnieć o jednym zwyczaju, który celebruje się chyba w każdym zakątku globu. Są to świąteczne prezenty, przygotowywane z olbrzymią troską i dopasowywane do indywidualnych upodobań każdego z członków rodziny. Prezenty na Gwiazdkę nie muszą być bowiem drogie, wymyślne i olbrzymich rozmiarów. Ważny jest gest, pamięć i ich personalizacja. Pamiętajcie zatem, że jeżeli chcecie sprawić przyjemność mamie czy babci to nie kupujcie jej patelni czy kolejnego szalika, ale wybierzcie coś bardziej osobistego – piękną filiżankę, ulubioną kompozycję herbacianą lub kawowe ziarno z wyjątkowego zakątka świata. Tato z pewnością bardziej ucieszy się z domowego likieru kawowego bądź czekolady niż z krawata, skarpet czy elektronicznego gadżetu. Szczególnie, gdy wspominane podarunki będziecie mogli wypróbować wspólnie, biorąc do ręki popularne przepisy na święta i przygotowując na ich bazie piernikową Latte, imbirową herbatę lub gorącą czekoladę z malinami. Dopiero wtedy poczujecie prawdziwego ducha świąt i takie Boże Narodzenie będziecie wspominać jeszcze przez wiele lat ?

Tagi: zwyczaje

Przeczytaj również o:

Herbaty kwitnące – aromatyczny bukiet w filiżance

Poznaj herbaty kwitnące, które pełnię swojego uroku prezentują dopiero po spotkaniu z gorącą wodą.

Moc malin

Maliny są nie tylko pyszne, ale też oferują bogactwo witamin. Poznaj ich moc.

Domowe SPA

Znajdź sposoby na przywrócenie skórze blasku. Odpręż się i odzyskaj energię dzięki zabiegom w domowm zaciszu, do których wykorzystasz dobrze znaną kawę czy herbatę.